Close button partner
Mert king banner left Mert king banner left

Koronavirüsün Borsa Etkisi 2020

Koronavirüsün Borsa Etkisi 2020

Koronavirüsün Borsa Etkisi 2020

Koronavirüsün Borsa Etkisi 2020

2020’nin ilk aylarında dünya, yakın tarihin en büyük tehditlerinden biriyle karşı karşıya: yeni bir Koronavirüs pandemi olma potansiyeli ile tüm dünyaya yayılıyor. Bir veba söz konusu olduğunda, endişelenmeniz gereken en önemli şey sağlıktır. Yine de bir başka korkutucu nokta, Koronavirüs salgınının dünya ekonomisi üzerindeki etkisidir: birçok analist, bulaşmanın ciddi olumsuz geri dönüşlere sahip olabileceğine inanmaktadır (uzun vadede bile).

Koronavirüs salgınının ekonomik etkileri ve dünya çapında kabul edilen önleyici tedbirler hala büyük ölçüde bilinmemektedir. Ayrıca, temellere dayalı standart makroekonomik modeller bu hızlı değişen ortama uyum sağlamak için yavaş olabilir. Bu sütun, büyüme beklentileri üzerindeki etkisini değerlendirmek için temettü vadeli işlemlerine ilişkin yüksek frekanslı veriler kullanmaktadır. ABD ve AB’deki temettü büyümesi ve GSYİH büyüme beklentileri İtalya’daki kilitlenmeden sonra bozulmaya başlıyor ve bu etkiler daha sonra uygulanan seyahat kısıtlamaları ile daha da kötüleşiyor. Temettü büyümesinin alt sınırı, en azından kısa vadede, Küresel Kriz sırasındaki kadar şiddetlidir.

Koronavirüsün hızlı coğrafi genişlemesi ve yüksek kirlilik oranları

Bugüne kadar yaklaşık 80 ülkede 1 milyon 380 bini aşarak enfeksiyon – gezegenin etrafındaki korkuyu yaydı ve küresel ekonomik aktiviteyi bozdu.

Virüsün yarattığı belirsizlik, küresel ticaret ve tedarik zincirlerini hızla bozdu, emtia fiyatlarını düşürdü ve çokuluslu şirketleri sınırlı bilgilerle kritik kararlar almaya zorladı. Bu sağlık krizi aslında tüm ekonomik sistemi test ediyor. Fakat en önemlisi, Çin’in tüketici olarak gücünü test ederken, ABD’nin Çin’in yavaşlamasıyla ivme yeteneğini de test ediyor.

Dünya Ekonomik Forumu

(WEF) tarafından 2018 yılında yayınlanan bir makaleye göre, Çin, dünyadaki bazı mallardaki talebin %50’sinden fazlasını oluşturuyor. Örneğin, dünyadaki çimento tüketiminin %59’u, nikel tüketiminin %57’si ve bakır, çelik ve kömür tüketiminin %50’si Çin tarafından üretiliyor.
Virüsün ardından bakır ve petrol fiyatları aylık bazda önemli ölçüde azalırken Brent petrol varili %15, kiloluk bakır ise %8,4 azaldı. Özellikle bakır fiyatlarındaki düşüşün ekonomi üzerinde önemli etkileri olabileceğini unutmamalıyız. Çünkü bakır çoğunlukla birçok ürünün üretim sürecinde kullanılır. Sonuç olarak, bakır fiyatlarındaki düşüş ekonomik aktivitede zarara neden olabilir.

Ayrıca, salgın hızla kontrol altına alınamazsa, petrol fiyatlarında aşağı yönlü hareketler görmeye devam edeceğiz. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) raporuna göre, petrol talebi haftada %19 düşerken, talebin düşmesinin ana nedeni Çin oldu. Küresel markaların çoğu Çin’de faaliyetlerini kısmen veya tamamen askıya aldı ve Asya pazarlarında daraldı. Bu noktada, Türkiye için yeni doğrudan yatırım fırsatlarının ortaya çıktığını, aynı zamanda Çin’in üretim sürecindeki düşüş nedeniyle petrol talebindeki azalmanın ve buna bağlı olarak petrol /doğal gaz fiyatlarındaki düşüşün üretim maliyetlerini düşüreceğini söyleyebiliriz Türk üreticilerinin Ayrıca, Ocak ayına göre %15’lik bir düşüş. Petrol fiyatlarındaki her 6 $ ‘lık düşüş Türkiye’nin cari işlemler açığını 1 milyar $ azaltmaktadır.

Ayrıca Türk ihracatçılar için de yeni fırsatlar doğuyor. Çin’deki üretim kapasitesinin geçici olarak azaltılması sonucu artan küresel talep, küresel ithalatçıları Türkiye’ye hem orta hem de uzun vadede yatırım yapmaya çekebilir

Tüm bu fırsatlardan en önemlisi Çin’in kısa vadede, orta ve uzun vadede üretim kapasitesindeki azalmanın bir sonucu olarak artan küresel taleptir.
Çok ileriyi görmek zor. Önümüzdeki birkaç ay boyunca, Türkiye’nin Güney Afrika ve Arjantin ile birlikte iflas ve borç temerrütüne doğru kayması bekleniyor. Bundan sonra, her şey bu krizin nasıl ilerlediğine ve ne kadar sürede biteceğine bağlıdır.

Bu olumsuz gelişmeler, borsaları, gelişmekte olan ülkelerin borçlanma kapasitelerini zayıflatmakta ve ekonomik istikrarın hassas dengelerinin kırılganlığını arttırmaktadır.

 

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın